Micro-Folie Nedir ?

Fransa’nın en büyük kültür ve bilim parkı olan La Villette’in mimarı Bernard Tschumi’nin simgesel ‘‘çılgınlık’’larından esinlenen Micro-Folie (Küçük-Çılgınlık), yaratıcılığı tüm formlarıyla sunmayı hede eyen bir projedir.

Proje, izleyicilerini Fransız müze ve önemli kültür kurumlarda bulunan eserlerden oluşan bir seçkiyle, tasarım, fotoğraf, plastik sanatlar, müzik, tiyatro, bilim, edebiyat, yeni teknolojiler aracılığıyla yüzyıllar öncesinden günümüze uzanan bir sanat yolculuğuna çıkaracak.

Fransız Kültür Merkezi yurt dışında ilk kez İzmir’de gerçekleşecek olan projeyi bünyesinde ağırlamaktan büyük heyecan duymaktadır.

Söz konusu proje Fransa’nın en önemli kültür kurumlarının yaptığı işbirliğiyle ortaya çıkmıştır : Versay (Versailles) Sarayı, Pompidou Merkezi, Louvre Müzesi, Picasso Müzesi, Branly Jaques Chirac, Müzik Sitesi-Paris Filarmoni, Ulusal Müzeler Birliği ve Universcience.

Bu projede yer alan kurumlar, Fransa Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın da işbirliğiyle, La Villette’in hayata geçirdiği kültüre, sanat eğitimine, dayanışmaya ve birlikte yasamaya dair unsurlara eşit erişim prensibini desteklemektedirler.


Plus d'information...